Zlatá klec s názvem DEMOKRACIE

Česká i světová politika by se dnes bez pojmu demokracie asi těžko obešla. Je to jakási forma moderní politologie. Zkrátka, být demokratickým je bezpochyby „in“. Je tedy nad míru jasné, že se z tohoto slova ztrácí princip, který řídí tento systém, do stínu ustupuje i pochopení a vstřebání důvodu, proč demokracie ve světě již pěknou řádku let vládne. Buďme neposlušní a pouvažujme nad pravým smyslem této „nemoci“.

55ci2.jpg

Kolébkou demokracie je antické Řecko. Dnes lepší mýtus o nejsvobodnější době těžko najdete. Málo se však obecně ví, že tato demokracie platila pouze pro někoho, však s dnešním rozdílem, že tehdy se to veřejně vědělo, co více, mělo to svá pravidla. Demokraticky mohl žít pouze ten, kdo měl občanství nějakého řeckého městského státu. Trefné, ale rozhodně ne paušálně svobodné. Evropu nadchl tento systém poněkud později, do Anglie přichází někdy okolo 17. století, do USA o půl století déle. I zde je rozkol. Anglie jako koloniální mocnost těžko mohla všechna svá dobytá a okupovaná území udržet s pomocí demokracie. Těžko se dá představit demokratický okupační systém ( o Izraeli až příště). V USA byli již trochu důvtipnější a již od počátku se raději „demokraticky“ transformovali na republikány, což svým výkladem opět znamená být demokratický, ale dle amerických pravidel. Do České republiky se demokracie dostává s postavou a symbolem českého vlastenectví T .G. Masarykem. O tom, jaké skutečné důvody vedly tohoto židovského prezidenta k tomu, aby nás takto vrhl do doby temna, dnes těžko nalezneme. Vím, namítat funkci židů můžeme, však to je téma samo pro sebe.

K samotnému mechanismu. Stručně popsaný princip zní: „totalita zabalená do zlatého rouna“. Demokratický mimo jiné znamená být svobodný, rovnoprávný a sjednocující lidstvo jako jednotlivé lidi. Každý člověk je prvek, který by měl mít možnost jistým dílem řídit systém, a tak by komplexně celá společnost v rámci příspěvku každého člověka měla růst, povznášet své hodnoty a směřovat k dokonalosti. Zdokonalování a povznášení společnosti byl možná i „prasmysl“ demokracie. Zdá se to být i logické, však právě v tomto tkví velké nebezpečí a systémová nefunkčnost. Ne každý se zajímá o dění ve společnosti, mnohým je to dokonce jedno. To dává prostor k manipulaci ostatních, kteří tak přebírají vládu na úkor těch druhých. A co hůře, mohou ji zneužívat ve svůj prospěch. A přesně tak se i stalo. Takže na kosmeticky upravené tváři figuruje demokracie jako svobodný a rovnoprávný systém, však pod vrstvou líbivého obalu je pouhá totalita.

Přirovnání ke zlaté kleci je tedy na místě. Dlouho jsem přemýšlel, jak správně definovat demokratickou zlatou klec. Vždyť klec je symbol vězení, mříže, které mě drží v určitém prostoru. Sametový podvod právě tohoto také bravurně využil. Pád hranic, lidé mohou volně cestovat, nyní je už svoboda. Ale to přeci není pravda, svoboda neznamená jen pouhé cestování. Blokáda, která brání naší svobodě, má za cíl udržet pod zámkem naše myšlení. Nejlépe, když člověk nepřemýšlí vůbec, v horším případě se to musí korigovat a usměrňovat. Pavlátův výrok „i demokracie má své mantinely“ jasně potvrzuje tuto teorii. Mříže zlaté kleci tu jsou k udržení našich myšlenek, našich duší, které chtějí být svobodné i fyzicky.

Budu proto neposlušně stát mimo zlatou klec a veřejně se smát všem, kteří jsou uvnitř. Je na každém z nás, aby si našel cestu z tohoto zajetí a začal se dívat na věci z pohledu reality. Nepřesvědčovat tedy o správnosti ideje, ale ukázat k ní cestu. 

Reklamy

Jedna odpověď to “Zlatá klec s názvem DEMOKRACIE”

 1. ˇKarel Srb Says:

  Jak známo, právě prostřednictvím tzv. demokracií Židé
  získali absolutní kontrolu nad finančním a politickým
  životem jednotlivých států. To byl také cíl 1. světové
  války – rozbití monarchií a ustavení loutkových
  demokracií.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: